Den här funktionen gör det möjligt för dig att förminska eller förstora bilder genom att välja förinställda grader.
Du kan registrera upp till tre vanliga proportioner för reproduktion utöver de förinställda proportionerna för förminskning/förstoring.

Utgångspunkt
Utgångspunkten för förminskning/förstoring varierar beroende på hur originalet skannas. När originalet placeras på originalglaset kommer det övre vänstra hörnet att vara utgångspunkt. När det placeras i ADF-enheten kommer det nedre vänstra hörnet att vara utgångspunkt.

Utgångspunkten när originalet placeras på originalglaset
Utgångspunkten när originalet placeras i ADF-enheten
Tryck på [Förminska/Förstora].

För att välja en förinställd grad på startskärmen, tryck på genvägen förm./först.
Välj grad och tryck sedan på [OK].

Placera originalen och tryck sedan på [Start].
![]()
Du kan ändra reproduktionsgraderna som visas på startskärmen under Reproduktionsgrader i rutan Användarverktyg. För mer detaljer om reproduktionsgrader, se Handbok för allmänna inställningar.