![]() ![]() | ![]() | ||
Dokumenter, der modtages af maskinen, kan ses på eller hentes til en computer ved hjælp af netværksleveringsserverens ScanRouter-leveringssoftware.
Dette er en praktisk funktion, der giver dig mulighed for at få vist og gemme dokumenter på din computer uden at skulle udskrive dem.
![]()
Leveringssoftwaren ScanRouter kræves som leveringsserver.
For at se eller downloade dokumenter, der er gemt i leveringsserverens indboks, skal du først downloade DeskTopBinder Lite fra leverandørens websted og installere det på din computer. Kontakt din lokale forhandler med henblik på oplysninger om, hvordan man downloader DeskTopBinder Lite.
Når du bruger leveringsserveren, fjerner du behovet for at skulle hente og levere dokumenter.
Funktioner
Leveringsserveren giver mulighed for følgende:
Du kan bruge leveringsserveren til at knytte indgående dokumenter (SUB-kode, Eget navn og Eget faxnummer) til modtagere, således at dokumenter leveres til de modtagere, de er rettet til.
Du kan vælge leveringsmetode for indgående dokumenter: "Gem i indbakke i leveringsserveren", "Send som en vedhæftet fil i e-mail", eller "Gem i angivet mappe på computeren". Modtagne dokumenter uden SUB-kode, Eget navn eller Eget faxnummer gemmes i indbakken i leveringsserveren. Du kan også angive en indstilling, så de modtagne dokumenter gemmes i den angivne leveringsservers indbakke i overensstemmelse med den linje, der bruges til modtagelse.
Du kan kontrollere eller overføre modtagne dokumenter, der er gemt i leveringsserverens indbakke, med DeskTopBinder.
![]()
Dokumenter, der modtages i personlige bokse, videresendes også til leveringsserveren.
For at sende modtagne dokumenter til din computer som vedhæftede filer til e-mails skal computeren have et e-mail-program, der er kompatibelt med leveringssoftwaren ScanRouter.
Hvis du vil oprette leveringsserveren på et netværk, skal du angive maskinens indstillinger for Fax modt. fil transmission under Systemindst.. Leveringsserveren skal også konfigureres. Yderligere oplysninger om Fax modt. fil transmission findes i Vejledning til netværks- og systemindstillinger.
Yderligere oplysninger om leveringsserveren (leveringssoftwaren ScanRouter) findes i hjælpen eller vejledningen til ScanRouter.
Yderligere oplysninger om DeskTopBinder findes i vejledningen og hjælpen til DeskTopBinder.