![]() ![]() | ![]() | ||
Klicka på [Strömsparläge]-fliken på administratörsinställningssidan för att ställa in maskinen att gå in i Energisparläge, Energisparläge 1 eller Energisparläge 2 för att minska strömförbrukningen.

Objekt |
Beskrivning |
|---|---|
Energisparläge 1 |
Välj [På] för att ställa in maskinen att gå in i Energisparläge 1 om maskinen har varit ledig under ca 30 sekunder. Det tar inte lika lång tid för maskinen att återställas från Energisparläge 1 som från avstängt länge eller Energisparläge 2, men strömförbrukningen är högre i Energisparläge 1 än i Energisparläge 2. |
Energisparläge 2 |
Välj [På] för att ställa in maskinen att gå in i Energisparläge 2 efter det att den specificerade tidsperioden för [Väntetid] har passerat (1 till 240 minuter). Strömförbrukningen är lägre i Energisparläge 2 än i Energisparläge 1, men det tar längre tid för maskinen att starta från Energisparläge 2 än från Energisparläge 1. |
![]()
Maskinen startar från energisparläge när ett utskriftsjobb kommer in, när fax skickas med hjälp av omedelbar överföring eller om någon av knapparna [Kopia], [Färg start] eller [Svartvit start] trycks in.