Spring overskrift overimage
IndholdForrigeNæsteHjælp

Valg af dokumenttype i forhold til originalen

I dette afsnit beskrives det, hvordan du vælger den bedste dokumenttype til den original, som du scanner.

Der er tre dokumenttyper:

Tekst

Vælg denne indstilling, når originalen kun indeholder tekst og ikke fotografier eller billeder.

Foto

Vælg denne type, hvis originalen kun indeholder fotos eller billeder. Bruges til følgende typer originaldokumenter:

  • Fotografier

  • Sider, der kun eller hovedsageligt indeholder fotografier eller billeder, f.eks. sider i et magasin.

Blandet

Vælg denne indstilling, når originalen indholder både tekst og fotografier eller billeder.

  1. Tryk på tasten [Billedkvalitet].

    image

  2. Tryk på tasten [Billedkvalitet] eller på tasterne [Pil op][Pil ned] for at vælge den ønskede dokumenttype, og tryk derefter på tasten [OK].

    Bemærk

    • Tryk på tasten [image] eller på tasten [Slet/Stop] for at annullere den aktuelle ændring og vende tilbage til startskærmbilledet.

    • Du kan ændre maskinens standardindstilling [Kvalitet] til, at kopier altid laves med en specifik dokumenttype.

    • Midlertidige jobindstillinger slettes i følgende tilfælde:

      • Hvis der ikke modtages noget input i løbet af den periode, som er angivet under [Autom. slet], mens startskærmbilledet vises.

      • Hvis der trykkes på tasten [Slet/Stop], mens startskærmbilledet vises.

      • Hvis maskinens tilstand ændres.

      • Hvis der slukkes for strømmen.

      • Hvis maskinens standardværdi for den samme indstilling ændres.

    Reference