![]() ![]() | ![]() | ||
Detta kan anges av administratören.
Denna skrivare stöder IPsec för kommunikationssäkerhet. IPsec överför säkra datapaket på IP-protokollnivå med hjälp av delad kryptering där både sändare och mottagare har samma nyckel. Det finns två metoder för att ange den delade krypteringsnyckeln för båda sidor: automatiskt utbyte av krypteringsnyckel och manuella inställningar för krypteringsnyckel. Med den automatiska inställningen kan du förnya inställningarna för utbyte av den delade nyckeln inom en viss giltighetsperiod och på så sätt få högre överföringssäkerhet.
![]()
Om du anger "Inaktivt" för "Uteslut HTTPS-kommunikation" kan du förlora åtkomsten till Web Image Monitor om nyckelinställningarna inte är korrekt konfigurerade. För att undvika detta kan du ange att IPsec ska utesluta HTTPS-överföring genom att välja "Aktivt". Om du vill inkludera HTTPS-kommunikation rekommenderar vi att du väljer "Inaktivt" för "Uteslut HTTPS-kommunikation" när du har bekräftat att IPsec är korrekt konfigurerat. Om du väljer "Aktivt" för "Uteslut HTTPS-kommunikation" även om HTTPS-kommunikation inte används av IPsec kan det hända att Web Image Monitor inte går att använda när TCP används av IPsec från datorsidan. Om du inte kommer åt Web Image Monitor på grund av konfigurationsproblem med IPsec bör du inaktivera IPsec på kontrollpanelen och sedan öppna Web Image Monitor. Mer information om hur du inaktiverar IPsec från kontrollpanelen finns i avsnittet "Inaktivera IPsec med kontrollpanelen".
IPsec används inte för data som överförs med DHCP, DNS eller WINS
De operativsystem som är kompatibla med IPsec är Windows XP SP2, Windows Vista, Mac OSX 10.4 och senare, RedHat Linux Enterprise WS 4.0 och Solaris 10. Vissa inställningar stöds dock inte beroende på operativsystemet. Se till att de IPsec-inställningar du anger överensstämmer med operativsystemets IPsec-inställningar.
Närliggande ämnen
Kryptering och autentisering med IPsec