Hoppa över rubrik
 

Sändningsinställningar

I det här avsnittet beskrivs användarverktygen på fliken [Sändningsinställningar] under [Skannerinställningar].

Standardinställningarna visas i fetstil.

Komprimering (Svartvitt)

Välj om svartvita skannade filer ska komprimeras eller inte.

Standardinställningen är .

Med komprimering minskas den tid som behövs för att skicka den skannade filen.

Den tid som faktiskt krävs för filöverföringen kommer att variera beroende på filstorlek och nätverksbelastning.

Komprimering (gråskala/fullfärg)

Ange om skannade flernivåfiler (gråskala/fullfärg) ska komprimeras eller inte.

Standardinställningen är .

Om du väljer [På] kan du ange komprimeringsnivå mellan ett och fem.

Bildkvaliteten är bättre vid låg komprimering men den tid som krävs för överföring ökar i proportion till komprimeringsnivån.

Den tid som faktiskt krävs för filöverföringen kommer att variera beroende på filstorlek och nätverksbelastning.

Hög komprimeringsnivå PDF

Välj komprimeringsnivå när du skapar högkomprimerade PDF-filer.

Standardinställningen är Standard.

Max. e-poststorlek

Välj om du vill begränsa storleken på ett e-postmeddelande med bifogad bild eller inte.

Standardinställningen är , 2048KB.

När [På] har valts, skriv in storleksgräns (128-102400 KB) med siffertangenterna.

Om storleken begränsas av SMTP så anpassa den inställningen.

Dela upp och skicka e-post

Den här funktionen är endast effektiv om [På] har valts för [Max. e-poststorlek].

Välj huruvida en bild som är större än den storlek som anges i [Max. e-poststorlek] ska delas upp och skickas i flera e-postmeddelanden eller inte.

Standardinställningen är Ja (per maxstorlek).

Standard för högsta antal delar är 5.

När [Ja (per maxstorlek)] har valts, skriv in högsta antal delar (2- 500) med siffertangenterna.

När [TIFF] eller [PDF] under [Flersidig] har valts för [Filtyp] kommer bilden inte att delas upp även om [Ja (per sida)] har valts.

När [Ja (per maxstorlek)] har valts kan det hända att vissa mottagna filer inte kan återställas, beroende på typen av e-postprogram.

När [Nej] har valts skickas inte e-postmeddelandet om storleken är större gränsvärdet och ett felmeddelande visas. Den skannade filen avvisas.

Ställ in max e-poststorlek inom SMTP-serverns kapacitet.

Skriv in ytterligare e-postinformation

Välj på vilket språk e-postinformation som rubrik, dokumentnamn och avsändarnamn ska skickas.

Om du väljer [På], välj ett av följande 22 språk:

Brittisk engelska, amerikansk engelska, tyska, franska, italienska, spanska, nederländska, portugisiska, polska, tjeckiska, svenska, finska, ungerska, norska, danska, japanska, förenklad kinesiska, traditionell kinesiska, ryska, hangul, katalanska och turkiska.

Standardinställningen är , Brittisk engelska.

E-posttexten som är en mall kan inte ändras.

Antal siffror för enkelsidiga filer

Anger sifferantal för serienummer som ska bifogas enkelsidiga filnamn.

Standardinställningen är 4 siffror.

Lagrad fil e-postmetod

Ange e-postinställning för skickning av lagrade filer. Du kan välja [Skicka fil] eller [Skicka URL-länk]. Den här inställningen kan användas för följande:

Standardinställningen är Skicka fil.

  • Skicka fil

    Skicka lagrade filer med e-post

  • Skicka URL-länk

    Lagra och skicka e-post parallellt

Om du väljer [Skicka fil] bifogas filerna till e-postmeddelande.

Om du väljer [Skicka URL-länk], bifogas URL-länkar till filplatser till e-postmeddelanden.

Om [Skicka URL-länk] har valts i [Lagrad fil e-postmetod] kan det visas en "phishing"-varning när du tar emot ett e-postmeddelande med en lagrad fil, beroende på vilket e-postprogram du använder. För att undvika sådana varningsmeddelanden när du tar emot en lagrad fil måste du lägga till avsändaren i undantagslistan i ditt e-postprogram. För mer information om hur du ska göra det, se hjälpfunktionen i ditt e-postprogram.