I detta avsnitt beskrivs funktionerna i skannerläge.
Du kan använda skannerfunktionerna för att sända skannade filer till datorer, skanna original från en dator med hjälp av TWAIN-drivrutinen eller lagra skannade filer på maskinens hårdskiva.
Information om varje funktion finns i respektive kapitel.
Skicka skannade filer (Network Scanner)
Skannade filer kan sändas eller lagras på en dator, och du kan ange formatet på en skannad fil efter hur filen ska användas.
Skicka med e-post
Du kan skicka skannade filer till angivna e-postadresser.
Detta beskrivs i kapitel 1.
Skicka till mappar
Skannade filer kan sparas i gemensamma nätverksmappar eller på FTP- eller Netware-servrar.
Detta beskrivs i kapitel 2.
Skicka med WSD
Du kan använda WSD (Web Services on Devices) för att skanna filer till en klientdator.
För mer information, se kapitel 3 "Skicka skannade filer med WSD".
Leverans
Du kan leverera skannade filer med hjälp av en leveransserver.
För mer information, se kapitel 6 "Att leverera skannade filer".
Skanna original från en klientdator (TWAIN Scanner)
Du kan använda TWAIN-drivrutinen för att skanna filer från en nätverksansluten eller direkt ansluten dator.
För mer information, se kapitel 5 "Skanna original med TWAIN-nätverksskanner".
Lagra filer
Skannade filer kan sparas på maskinens hårddisk eller på en löstagbar minnesenhet.
Spara filer på maskinens hårddisk
Du kan utföra diverse åtgärder med lagrade filer, t.ex. spara dem i gemensamma mappar eller skicka dem med e-post.
Mer information finns i kapitel 4, "Lagra filer med hjälp av skannerfunktionen".
Spara filer på en löstagbar minnesenhet
Du kan spara skannade filer på en löstagbar minnesenhet som till exempel en USB-minnessticka eller ett SD-kort.
Mer information finns ikapitel 5 "Spara skannade filer på löstagbar minnesenhet".
![]()
När Copy Data Security Unit är installerad och du skannar ett original som skrivits ut med datasäkerhet för kopieringsfunktionen, avger maskinen en signal och en helt grå sida skickas eller lagras. Du kan använda loggfilen för att kontrollera vem som skannade det konfidentiella originalet. För ytterligare information om datasäkerhet för kopieringsfunktionen, ta kontakt med administratören.