När du använder IPP med SmartDeviceMonitor for Client bör du tänka på följande:
Nätverksskrivaren kan bara ta emot ett utskriftsjobb från SmartDeviceMonitor for Client åt gången. När nätverksskrivaren skriver ut kan en annan användare inte nå den förrän jobbet har slutförts. Om det här sker kommer SmartDeviceMonitor for Client att försöka nå skrivaren om och om igen tills tidsintervallet för återuppringning överskrids.
Om SmartDeviceMonitor for Client inte får åtkomst till nätverksskrivaren och tidsgränsen överskrids, avbryter den sändningen av utskriftsjobbet. I så fall bör du avbryta den pausade statusen från utskriftsköfönstret. SmartDeviceMonitor for Client fortsätter åtkomsten till nätverksskrivaren. Du kan ta bort utskriftsjobbet från utskriftsköfönstret men om du avbryter ett utskriftsjobb som skrivs ut av nätverksskrivaren kan det leda till att nästa jobb som skickas från en annan användare skrivs ut på fel sätt.
Om ett utskriftsjobb som skickas från SmartDeviceMonitor for Client avbryts och nätverksskrivaren avbryter jobbet p.g.a. att något gått fel skickar du utskriftsjobbet igen.
Utskriftsjobb skickade från en annan dator visas inte i utskriftsköfönstret, oavsett protokoll.
Om olika användare skickar utskriftsjobb med SmartDeviceMonitor for Client till nätverksskrivare kan det hända att de inte skrivs ut i samma ordning som de skickades.
En IP-adress kan inte användas för IPP-portnamnet eftersom IP-adressen används för SmartDeviceMonitor for Client-portnamnet.
När du ställer in SSL, ett protokoll för krypterad kommunikation, under en miljö vars serverautentisering utfärdas anger du "https://(maskinens IP-adress eller värdnamn)/ ". Internet Explorer måste vara installerat på datorn. Använd den senaste versionen. Internet Explorer 6.0 eller högre rekommenderas.
Om diaogrutan [Säkerhetsvarning] visas när du försöker få åtkomst till maskinen med IPP för att skapa eller konfigurera en IPP-port, eller när du skriver ut, installerar du certifikatet. Om du vill välja certifikatets lagringsplats när du använder guiden för import av certifikat klickar du på [Placera alla certifikat i följande lager] och klickar sedan på [Lokal dator] under [Tillförlitliga rotcertifikatutgivare].
![]()
Mer information om SSL-inställningar kan du få av nätverksadministratören.