Hoppa över rubrik
 

Skicka e-post (E-postmottagare)

Detta avsnitt förklarar hur man sänder ett dokument till en dator genom att ange en e-postadress.

Ange e-postadressen istället för faxnumret för sändning via e-post.

Viktigt

  • Du kan också ange e-postadressen för en annan maskin som stöder Internetfax. Observera dock att enbart TIFF-F-filer kan skicks med Internetfax. Beroende på modellen på mottagarmaskinen, är det möjligt att PDF-filer inte godtas.

  • För att sända e-post måste du ange avsändaren.

  • Avsändaren måste vara införd i adressboken i förväg. Registrera hans/hennes e-postadress och ange “Använd namn som” för [Avsändare] med hjälp av “Hantera adressboken” i “Systeminställningar”. För detaljer om de här inställningarna, se Handbok för nätverks- och systeminställningar.

  • För att använda en e-postadress som registrerats i adressboken som e-postmotagare ställer du in "Använd e-postadress för" som [E-post / Internetfaxmottagare]. Använd samma tillvägagångssätt för e-postadresser som registrerats i en mottagargrupp i adressboken.

  • Sändning via e-post utförs med hjälp av Minnessändning, som startar sändningen automatiskt efter att dokumenten lagrats i minnet. Om du byter sändningstyp till e-post när maskinen står i läget Omgående sändning, kommer sändningsläget automatiskt att ändras till Minnessändning.

1Ändra sändningstypen till e-post genom att trycka på [E-post].

Bild på användarpanelen

2Tryck på [Filtyp] för att ställa in filtypen.

Bild på användarpanelen

Välj [TIFF] eller [PDF] och tryck sedan på [OK].

Bild på användarpanelen

3Ange avsändare.

Mer information finns under "Avsändarinställningar".

4Tryck på [Manuell inm].

Bild på användarpanelen

5Ange mottagarens e-postadress och tryck därefter på [OK].

Bild på användarpanelen

Om du matar in ett felaktigt tecken trycker du på [], [], [Backsteg] eller [Ta bort alla]. Mata sedan in tecknet på korrekt sätt.

För att ändra e-postadress efter att ha tryckt på [OK] trycker du på [Red. mott.], skriver in e-postadressen på nytt och trycker sedan på [OK].

6Tryck på [Lägg t.] för att lägga till en mottagare.

Bild på användarpanelen

7Ange nästa mottagare.

Bild på användarpanelen

Upprepa stegen 6 och 7 för att lägga till ytterligare en mottagare.

Tryck på fliken för överföringstyp för att växla överföringstypen mellan Fax/IP-fax, Internet-fax, e-post och mapp.

8Tryck på [Start].

Maskinen börjar skanna originalet och lagrar det i minnet. När skanningen är utförd tänds indikationslampan Kommunicerar, och sändningen börjar.

Obs

  • Beroende på vilka säkerhetsinställningar som gjorts kan det hända att [Manuell inm] inte visas, varför det kan vara omöjligt att mata in e-postadressen.

  • För att välja en mottagare som finns i Adressboken, se "Använda adressboken för att ange mottagare".

  • För detaljerad information rörande inmatning av text, se Om den här maskinen.

  • För information om hur du avbryter en sändning, se "Avbryta en sändning".

  • På menyn Faxfunktioner finns en inställning för användarparameter (omkopplare 17, bit 2) med vilken du kan konfigurera maskinen att tvinga användaren att trycka på [Lägg t.] varje gång han/hon anger en destination med Destiantionstangenten. Detta förhindrar att användaren av misstag skickar dokument till fel destination. Se "Parameterinställningar".

  • Om du trycker på [Prg. mott.] kan du registrera en angiven mottagare i mottagarlistan. Mer information om hur man programmerar mottagare finns under "Registrera angivna mottagare i adressboken".

  • För det maximala antalet siffror som kan användas i ett mottagarnummer, se "Maximala värden".

  • Om avsändaren är angiven skickas sändningsresultatet m.m. till avsändarens e-postadress.

  • Om "Ange avsändarnamn automatiskt" är "På" under "Systeminställningarna", anges avsändarnamnet automatiskt och på så sätt slipper du fylla i det för hand. Om "På" har valts för den här inställningen, visas antingen administratören eller maskinens e-postadress i fältet "Från". För mer information, se Handbok för nätverks- och systeminställningar.

  • Om "Ange avsändarnamn automatiskt" är inställt på "Av" under "Systeminställning" och det inte finns någon e-postadress registrerad för den avsändare du angett, kan inte dokument skickas via e-post.

Närliggande ämnen

Kringgå SMTP-servern