Hoppa över rubrik
 

Sända journal med e-post

Använd den här funktionen för att skicka journalen till administratörens e-postadress.

Journalen skickas automatiskt efter var 50:e kommunikation. En journal i CSV-format bifogas meddelandet.

Viktigt

  • För att skicka journalen med e-post måste man göra inställningar i Användarparametrar (omkopplare 21, bit 4) i menyn Faxinställningar. Se Parameterinställningar.

  • Den här maskinen lagrar inte skickade CSV-filer. Vi rekommenderar dig att dubbelkolla e-postadressen till en administratör innan du sänder journalen. Om administratörens e-postadress inte stämmer kan din viktiga journal förloras. Skickade CSV-filer finns inte kvar i faxmaskinen.

Obs

  • Om administratörens adress är felaktig är det möjligt att du inte får tillgång till journalen.

  • Journalen skrivs ut om den inte kan sändas som ett e-postmeddelande.

  • Namnet på en bifogad CSV-fil är “JOURNALplusår, månad, dag, timmar, minuter”. Namnet på en fil som har sänts 14:40 den 20:e december 2007 är exempelvis “JOURNAL200712201440.csv”.

  • Ämnet för en journal som sänds via e-post börjar med “Journal”.

Närliggande ämnen

Journal med e-post