Hoppa över rubrik
 

Skicka med Internetfax (Mottagare för Internetfax)

I detta avsnitt förklaras hur man anger en Internetfax-mottagare.

Vid användning av Internetfax-sändning anger du e-postadressen (Internetfax-mottagare) istället för faxnumret.

Viktigt

  • Du kan också ange datorns e-postadress som mottagare. I sådana fall kan du enbart skicka TIFF-filer.

  • För att sända ett Internetfax måste du ange avsändare.

  • Avsändaren ska vara registrerad i adressboken. Registrera mottagarens e-postadress och ange "Använd namn som" för [Avsändare] i Hantera adressboken under Systeminställningar. För mer information om dessa inställningar, se Handbok för nätverks- och systeminställningar.

  • Internetfax utförs med hjälp av Minnessändning, som startar sändningen automatiskt efter att dokument lagrats i minnet. Om du byter sändningstyp till Internetfax när maskinen står i läget Omgående sändning, kommer sändningsläget automatiskt att ändras till Minnessändning.

1Tryck på [Internet-fax] för att växla sändningstyp till Internetfax.

Bild på användarpanelen

2Ange avsändare.

Mer information finns under "Avsändarinställningar".

3Tryck på [Manuell inm].

Bild på användarpanelen

4Ange Internetfax-mottagaren och tryck därefter på [OK].

Bild på användarpanelen

Om du matar in ett felaktigt tecken trycker du på [], [], [Backsteg] eller på [Ta bort alla]. Ange därefter tecken på rätt sätt.

För att ändra e-postadress efter att ha tryckt på [OK], ska du trycka på [Red. mott.], skriva in en ny e-postadress och sedan trycka på [OK].

5Tryck på [Lägg t.] för att lägga till en mottagare.

Bild på användarpanelen

6Ange nästa mottagare.

Bild på användarpanelen

Upprepa steg 5 och 6 för att lägga till ytterligare en mottagare.

Tryck på fliken för överföringstyp för att växla överföringstypen mellan Fax/IP-fax, Internet-fax, e-post och mapp.

7Tryck på [Start].

Maskinen börjar skanna originalet och lagrar det i minnet. När skanningen är utförd tänds indikationslampan Kommunicerar, och sändningen börjar.

Obs

  • Beroende på vilka säkerhetsinställningar som gjorts kan det hända att [Manuell inm] inte visas, varför det kan vara omöjligt att mata in e-postadressen.

  • För att välja en mottagare som finns i Adressboken, se "Använda adressboken för att ange mottagare".

  • För detaljerad information rörande inmatning av text, se Om den här maskinen.

  • För information om hur du avbryter en sändning, se "Avbryta en sändning".

  • På menyn Faxinställningar finns en inställning för användarparameter (omkopplare 17, bit 2) som ger dig möjlighet att konfigurea maskinen så att användaren måste trycka på [Lägg till] för att specifiera en mottagare med en mottagarknapp. Detta förhindrar att användaren av en olyckshändelse sänder iväg dokument till fel mottagare. Se Parameterinställningar.

  • Om du trycker på [Prg. mott.] kan du registrera en angiven mottagare i mottagarlistan. Mer information om hur man programmerar mottagare finns under "Registrera angivna mottagare i adressboken".

  • För det maximala antalet siffror som kan användas i ett mottagarnummer, se "Maximala värden".

  • Om avsändaren är angiven skickas sändningsresultatet m.m. till avsändarens e-postadress.

  • Om Ange avsändarnamn automatiskt är "På" under Systeminställningarna, anges avsändaren automatiskt och du slipper på så sätt att fylla i avsändare för hand. När du valt "På" för den här inställningen, visas antingen administratörens eller maskinens e-postadress i fältet "Från". För mer information, se Handbok för nätverks- och systeminställningar.

  • Om "Ange avsändarnamn automatiskt" är inställt på "Av" under "Systeminställning" och det inte finns någon e-postadress registrerad för den avsändare du angett, kan inte dokument skickas via Internetfax.

Närliggande ämnen

Kringgå SMTP-servern