![]() ![]() | ![]() | ||
![]()
Jotta voit asentaa tämän tulostinohjaimen Windows 2000 / XP / Vista tai Windows Server 2003 / 2003 R2 -käyttöjärjestelmissä, on sinulla oltava käyttäjätili, jolla on oikeus hallinnoida tulostimia. Kirjaudu sisään pääkäyttäjänä tai tehokäyttäjänä.
Sulje kaikki avoimet sovellukset.
Laita CD-levy CD-ROM-asemaan.
Asennusohjelma käynnistyy.
Valitse käyttöliittymän kieli ja napsauta sitten [OK].
Oletuskieli on englanti.
Napsauta [PCL/RPCS-tulostinohjaimet].
Ohjelmiston käyttöoikeussopimus tulee [Käyttöoikeussopimus]-valintaikkunaan.
Napsauta sopimuksen lukemisen jälkeen [Hyväksyn sopimusehdot.] ja sitten [Seuraava >].
Valitse tulostinohjain, jota haluat käyttää [Valitse ohjelma] -valintaikkunassa.
Voit valita useita tulostinohjaimia.
Napsauta [Seuraava >].
Valitse laite, jota haluat käyttää.
Jos haluat vaihtaa tulostimen nimen, vaihda se ruudussa [Muuta asetuksia: Tulostimen nimi] box.
Kaksoisnapsauta tulostimen nimeä, jotta näet tulostimen asetukset.
Kohdissa [Kommentti], [Ohjain] ja [Portti] näkyvät tiedot voivat vaihdella käyttöjärjestelmän, tulostinmallin ja portin mukaan.
Napsauta [Portti] ja sen jälkeen [Lisää].
Napsauta [SmartDeviceMonitor] ja sitten [OK].
Napsauta [TCP/IP] ja sitten [Hae].
Näkyviin tulee TCP/IP-porttia käyttävien tulostimien luettelo.
Valitse tulostin, jota haluat käyttää ja napsauta [OK].
Vain tietokoneen kutsuun vastaavat tulostimet näkyvät. Jotta voisit käyttää laitetta joka ei ole luettelossa, napsauta [Määritä osoite - TCP/IP] ja kirjoita sitten laitteen IP-osoite tai nimi.
Tarkista, että valitun tulostimen portti näkyy kohdassa [Portti].
Määritä käyttäjäkoodi tarvittaessa.
Voit kirjoittaa enintään 8 numeromerkkiä. Aakkosia tai symboleja ei voi käyttää.
Merkitse [Oletustulostin]-valintaruutu, jos haluat käyttää tulostinta oletustulostimena.
Napsauta [Jatka].
Asennus alkaa.
Kun asennus on valmis, voit valita käynnistätkö tietokoneen uudelleen heti vai myöhemmin. Napsauta sitten [Valmis].
![]()
Asettamalla käyttäjäkoodin voi SmartDeviceMonitor for Admin -käyttäjä nähdä ja tarkistaa käyttäjien tulostamien tulosteitten tilastot. Katso lisätietoja SmartDeviceMonitor for Admin -ohjelman Ohjeesta.
Joillakin käyttöjärjestelmän asetuksilla asennus ei käynnisty automaattisesti. Jos niin käy, käynnistä "Setup.exe" CD-ROM-levyn juurihakemistosta.
Windows 95 / 98 / Me -käyttöjärjestelmässä et voi lisätä IP-osoitetta, joka on osittain sama kuin jo käytössä oleva osoite. Jos vaikkapa "192.168.0.2" on jo käytössä, ei osoitetta "192.168.0.2xx" voida käyttää. Samoin jos "192.168.0.20" on käytössä, ei osoitetta "192.168.0.2" voida käyttää.
Näytölle tulee viesti, jos tulostinohjaimesta on jo uudempi versio asennettuna. Jos on, ei tulostinohjainta voi asentaa automaattisesti. Jos silti haluat asentaa tulostinohjaimen, käytä [Lisää tulostin]-toimintoa. Lisätietoja näytölle tulevista virheilmoituksista, katso Vianmääritys.