Ohita otsikko
 

Salattu tulostus

Käytä tätä toimintoa, kun haluat pitää yllä yksityisyyttä tulostaessasi salassapidettäviä asiakirjoja laitteella jaetun verkon kautta. Tavallisesti tälle laitteelle tallennettua tietoa voi tulostaa ohjauspaneelilta. Salattua tulostusta käytettäessä ei tulostusta voi tehdä kirjoittamatta salasanaa laitteen ohjauspaneelilla. Muut eivät pääse käsittelemään salassapidettäviä asiakirjoja.

Tärkeää

  • Salattua tulostustiedostoa ei voi tallentaa, jos:

    • Mallitulostuksen, salatun tulostuksen, viivästetyn tulostuksen ja tallennustulostuksen tiedostojen kokonaismäärä laitteella on yli 100. (Enimmäismäärä vaihtelee tiedostojen koon mukaan.)

    • Tiedostossa on yli 2000 sivua.

    • Laitteelle lähetettyjen tai tallennettujen tiedostojen koko vastaa yli 15000 mustavalkosivua (kokonaismäärä vaihtelee tiedostojen koon mukaan).

    • Laitteelle lähetettyjen tai tallennettujen tiedostojen koko vastaa yli 5000 värisivua (kokonaismäärä vaihtelee tiedostojen koon mukaan).

Huom.

  • Jos salattu tulostustiedosto ei tallentunut oikein, tarkista virheraportti ohjauspaneelista.

  • Vaikka kytket virran pois laitteesta, säilyvät tallennetut tiedostot. Ensin sovelletaan kuitenkin [Väliaik. töiden autom. poisto] ja [Tallenn. töiden autom. poisto ] -asetuksia.

  • Jos sovelluksessa on lajittelutoiminto, varmista ennen työn tulostamista, ettei se ole valittuna. Oletusarvona on, että tulostinohjain lajittelee salatut tulostustyöt automaattisesti. Jos lajittelu valitaan sovelluksen tulostusikkunassa, saattaa tulostua enemmän tulosteita kuin haluttiin.

  • Kun salattu tiedosto on tulostettu, työ poistetaan automaattisesti.

  • Lisää tietoa virheraportin tarkastamisesta ohjauspaneelista on kohdassa "Virheraportin tarkistaminen".

  • Lisätietoja valinnoista [Väliaik. töiden autom. poisto] ja [Tallenn. töiden autom. poisto], katso Yleiset asetukset.