Hoppa över rubrik
HandböckerInnehållFöregåendeNästaHjälp

Separera

Detta avsnitt beskriver inställningarna för att dela upp flera original i ett angivet antal sidor och sedan sända dem.

  1. Tryck på [Originalmatning].

  2. Tryck på [Separera].

    Bild av användarpanelskärmen

  3. Tryck på [Ändra] och använd sedan siffertangenterna för att skriva in antalet sidor i grupperna som du vill separera jobbet i.

    Bild av användarpanelskärmen

  4. Tryck på [Skarp].

  5. Vid behov tryck på [Kontrollera separering].

    När du väljer [Kontrollera separering] och originalen inte skannats i rätt ordningsföljd på grund av pappersstockning eller matning av flera ark, visas en skärm i slutet av skannandet där du kan välja att stoppa eller fortsätta skannandet.

  6. Tryck på [OK] två gånger.

    De aktuella inställningarna visas.

    Obs

    • Om den sista sidan i en bunt delade tvåsidiga original är blank kan du hoppa över denna sida. För att hoppa över skanning ska du i [Sista sidan ]under [2-sidiga original] välja [1 sida]. För att skanna den sista sidan som en blank sida, välj [2 sidor]. För mer information, se "Tvåsidiga original".