Hoppa över rubrik
 

Samtidig lagring och sändning med e-post

I detta avsnitt beskrivs hur man lagrar en fil samtidigt som man sänder den med e-post.

1Tryck på [Lagra fil].

Bild av användarpanelskärmen

2Välj [Sänd & Lagra].

3Vid behov, ange information om den lagrade filen som t.ex. [Användarnamn], [Filnamn] och [Lösenord].

Mer information finns i "Ange filinformation för en lagrad fil".

4Tryck på [OK].

5Ange mottagaren, utför övriga inställningar som krävs och sänd e-postmeddelandet.

Information om att sända en fil med e-post finns i "Grundläggande om hur man sänder skannade filer med e-post".

Obs

  • Beroende på säkerhetsinställningen kan eventuellt [Rättigheter] visas istället för [Användarnamn]. För ytterligare information om hur man anger [Rättigheter], kontakta administratören.

  • Du kan sända lagrade filer på nytt med e-post. För att sända lagrade filer på nytt, välj filerna på skärmen Välj lagrad fil och sänd dem sedan. För ytterligare information, se “Sänd en lagrad fil”.

  • Om en fil sänds och lagras samtidigt som [Säkerhet] är inställt krypteras e-postmeddelandet och signaturen bifogas, med den lagrade filen ändras inte.