Dette afsnit beskriver brugerfunktioner i menuen Scanneindstillinger under Scannerfunktioner.
Standardindstillingerne vises i fed skrift.
A.C.S.- følsomhedsniveau
Indstiller følsomhedsniveauet til at bedømme farve/sort og hvid til scanning af originaler, når [Scannetype] er indstillet til [Aut. farvevalg].
Niveau 2 af 5-niveaujusteringen er indstillet som standard.
Ventetid for næste orig. glasplade
Når originaler opdeles og scannes individuelt med glaspladen, så der dannes en enkelt fil, skal du vælge [Fortsat ventetid], [Fra], eller [Indstil ventetid] for ventestatussen.
Standardindstillingen er Indstil ventetid, 60 sekund(er).
Hvis du vælger [SADF] i [Originalfremf.type] på skærmbilledet Scan til mappe, bliver indstillingen [Ventetid for næste orig. glasplade] inaktiv.
Hvis du vælger [Multi] i [Originalfremf.type] på skærmbilledet Scan til mappe, bliver indstillingen [Ventetid for næste orig. glasplade] inaktiv, og maskinen venter på, at en ekstra original lægges på plads.
Hvis du vælger [Indstil ventetid], brug nummertasterne for at angive ventetiden for at placere yderligere originaldokumenter i sekunder (3-999). Indscanningen begynder, hvis yderligere originaler lægges på og [Start]-tasten trykkes inden for dette tidsrum. Du kan afslutte indscanningen og starte transmissionen ved at trykke på [
]-tasten inden for dette tidsrum. Når det angivne tidsrum er overskredet, starter transmission automatisk.
Hvis du vælger [Kontinuerlig venten], venter maskinen på flere originaldokumenter, indtil der trykkes på [
]-tasten. Indscanningen begynder, når der lægges flere originaldokumenter på og der trykkes på [Start]-tasten. Du kan afslutte indscanningen og begynde med transmissionen ved at trykke på [
]-tasten.
Hvis der lægges originaler i den automatiske dokumentføder (ADF), starter overførslen uden at vente på yderligere originaler, når alle originaler i ADF'en er blevet scannet, uanset de angivne indstillinger.
Hvis papir bliver siddende i maskinen eller der gennemføres en af de følgende handlinger, mens maskinen venter på yderligere dokumenter, standses nedtællingen og startes ikke igen, før der trykkes på [
]-tasten.
Sådan ændres indstillinger som f.eks. scanneindstillinger
Sådan åbnes ADF'ens øverste låge
Tryk på [Afbryd]-tasten for at aktivere kopifunktionen
Ventetid for næste original(er): SADF
Når originaler opdeles og scannes individuelt med ADF, så der dannes en enkelt fil, skal du vælge [Indstil ventetid] eller [Fortsat ventetid] for ventestatussen.
Standardindstillingen er Indstil ventetid, 60 sekund(er).
Denne indstilling er aktiv, hvis [SADF] er angivet for [Originalfremf.type] under scanning.
Hvis [Indstil ventetid] vælges, angiv ventetiden for placeringen af yderligere dokumenter i sekunder (3-999) med nummertasterne. Indscanningen begynder automatisk, hvis der lægges flere dokumenter på indefor denne tidsramme. Du kan afslutte indscanningen og starte transmissionen ved at trykke på [
]-tasten inden for dette tidsrum. Når det angivne tidsrum udløber, begynder transmissionen automatisk.
Hvis [Fortsat venten] vælges, venter maskinen for yderligere dokumenter, indtil der trykkes på [
]-tasten. Indscanning startes, når der lægges yderligere dokumenter på og der trykkes på [Start]. Du kan afslutte indscanningen og begynde afsendelsen ved at trykke på [
]-tasten.
Selvom originaler placeres på glaspladen, fungerer maskinen i henhold til de angivne indstillinger. Hver gang originaler placeres på glaspladen, skal du trykke på [Start]-tasten for at starte scanning. Scanning starter, hvis der placeres flere originaler, og der trykkes på [Start]-tasten inden for tidsperioden. Du kan afslutte scanning og begynde transmission ved at trykke på [
]-tasten inden for tidsperioden. Når den angivne tidsperiode er udløbet, starter transmissionen automatisk.
Hvis der lægges originaler i den automatiske dokumentføder (ADF), starter overførslen uden at vente på yderligere originaler, når alle originaler i ADF'en er blevet scannet, uanset de angivne indstillinger.
Hvis papir bliver siddende i maskinen eller der gennemføres en af de følgende handlinger, mens maskinen venter på yderligere dokumenter, standses nedtællingen og startes ikke igen, før der trykkes på [
]-tasten.
Sådan ændres indstillinger som f.eks. scanneindstillinger
Sådan åbnes ADF'ens øverste låge
Tryk på [Afbryd]-tasten for at aktivere kopifunktionen
Baggrundsbelysning for ADS (Fuldfarve)
Egenskaber grundet papirtype, som f.eks. ikke-hvid som aviser eller transparente originaler, kan reduceres ved at korrigere scanningsbelysningen.
Midten af 5-niveaujusteringen er indstillet som standard.