![]() ![]() | ![]() | ||
Du kan indsætte et mønster ved at indstille det i printerdriveren.

Indstilling af [Datasikkerhed ved kopiering] i printerdriveren
Markér afkrydsningsfeltet [Datasikkerhed ved kopiering ] . Du kan også indtaste teksten i feltet [Tekst:] .
Du kan ikke markere afkrydsningsfeltet [Masketype:] samtidig med dette.
Hvis du vil udskrive et dokument, der er beskyttet med gråt overtryk, skal maskinen være korrekt konfigureret. Kontakt administratoren.
Udskrivning af et dokument ved hjælp af [Datasikkerhed ved kopiering ]

Det mønster og den tekst, du har indstillet, udskrives.
Dokumentet kopieres eller gemmes på kopimaskiner/multifunktionsmaskiner, hvor ekstraudstyret Copy Data Security Unit er installeret.
Dokumentet dækkes af overtryk med lodrette striber.
![]()
Ved udskrivning af et dokument, der er indstillet med [Datasikkerhed ved kopiering], er det ikke nødvendigt at have installeret ekstraudstyret Copy Data Security unit. Copy Data Security unit er nødvendig ved kopiering eller lagring af et dokument, der er beskyttet med overtryk bestående af lodrette striber.
Kun RPCS-printerdriveren understøttes.
Udskrivning ved 200
200 dpi er ikke mulig.
Du kan ikke delvis indsætte et mønster og en tekst i et dokument.
Hvis det indsatte mønster skal være tydeligt, skal du indstille tegnstørrelsen til mindst 50 pt (helst 70 eller 80 pt) og tegnvinklen til mellem 30 og 40 grader.
Brug 182
257 mm (71/4
101/2 tommer) eller større papir.
Brug almindeligt eller genbrugspapir med mindste hvidhedsgrad på 70%.
Duplex-udskrivning kan forstyrre denne funktion som resultat af, at tekst og mønstre kan ses igennem papiret.
Du kan få flere oplysninger om indstilling af [Datasikkerhed ved kopiering] i hjælpefunktionen til printerdriveren.