Afhængigt af indstillingerne for dine valg er visse trin i følgende fremgangsmåde måske ikke nødvendige.
Start din webbrowser.
Indtast "http://printeradresse/" i webbrowserens adresselinje.
Indtast brugernavn og password, og tryk [Login].
Kontakt din administrator vedrørende detaljer om login-brugernavn og password.
Klik på [Konfiguration].
Klik på [Enhedscertifikat] i området "Sikkerhed".
Kontrollér [Certifikat1] eller [Certifikat2] i vinduet "Enhedscertifikat", og klik derefter på [Anmodning].
Indtast relevant "Fællesnavn" og "Landekode" på siden "Certifikat-information", og klik derefter på [OK].
"Updaterer..." vises. Vent et par minutter, og klik derefter på [OK].
Klik på [Detaljer], der vises i vinduet "Enhedscertifikat" som memopad for "Anmoder".
Markér alt, og kopier derefter hele teksten "Tekst til det certifikat, der blev anmodet om", der vises i vinduet "Certifikat-status".
Gå ind på certifikat-godkendelsesserveren, og hent det udstedte certifikat vha. den tekst, der blev kopieret til vinduerne "Tekst til det certifikat, der blev anmodet om".
Metoden til hentning af certifikaterne varierer afhængigt af det miljø, du vil bruge.
Klik på [Certifikat 1] eller [Certifikat 2] i vinduet "Enhedscertifikat", og klik derefter på [Installér].
Hvis du har valgt [Certifikat 1] i trin 6, skal du klikke på [Certifikat 1] i dette trin. Hvis du har valgt [Certifikat 2] i trin 6, skal du klikke på [Certifikat 2] i dette trin.
Åbn det udstedte certifikat, du downloadede i trin 11, vha. et tekstbehandlingsprogram, og kopier derefter hele teksten over.
Indsæt hele teksten fra det udstedte certifikat i vinduet [Installér certifikat].
Klik på [OK].
"Opdaterer..." vises. Vent et par minutter, og klik derefter på [OK].
Kontrollér, at "Installeret" vises i "Enhedscertifikat".
Klik på[Certifikat 1] eller [Certifikat 2] i "Certificering", og klik derefter på [OK].
Hvis du har valgt [Certifikat 1] i trin 6, skal du klikke på [Certifikat 1] i dette trin. Hvis du har valgt [Certifikat 2] i trin 6, skal du klikke på [Certifikat 2] i dette trin.
Klik på [Log ud].
Forlad webbrowseren.
![]()
Hvis du anmoder om to certifikater samtidigt, viser nøglecenteret muligvis ikke begge certifikater. Klik på [Annullér anmodning] for at annullere anmodningen.
Klik på [Annullér anmodning] for at annullere anmodningen om servercertifikat.
Hvis der vises "Ikke fundet", når du har klikket på [OK] i trin 8 og 16, skal du vente et par minutter og derefter klikke på [Opdatér].