Hoppa över rubrik
Sida med stöd för skärmläsareStandard
 

Använda SmartDeviceMonitor for Client Port

Detta avsnitt beskriver hur du installerar skrivarens drivrutin (TCP/IP) och ställer in SmartDeviceMonitor for Client-porten.

För att använda SmartDeviceMonitor for Client-porten, måste du installera SmartDeviceMonitor for Client.

Viktigt

  • För att installera denna skrivardrivrutin under Windows 2000/XP Professional/Vista, Windows Server 2003 och Windows NT 4.0, måste du ha ett konto med befogenhet för skrivarförvaltning. Logga in som Administratör eller Power User.

1Starta Windows och placera sedan den bifogade CD-ROM-skivan i CD-ROM-läsaren.

Stäng av alla program som körs.

2Välj ett gränssnittsspråk och klicka på [OK].

3Klicka på [Skrivardrivrutin].

Programvarans licensavtal visas i dialogrutan [<Licensavtal>].

4Läs hela licensavtalet noggrant. Om du accepterar dess villkor klickar du på [Jag accepterar avtalet] och sedan på [Nästa >].

5Klicka på [Ansluten via LAN].

6Dubbelklicka på skrivarens namn för att hämta skrivarinställningarna.

De visade detaljerna i [Comment:], [Driver:], och [Port:] varierar beroende på operativsystem, skrivarmodell och port.

7Klicka på [Port:] och sedan på [Lägg till].

8Klicka på [SmartDeviceMonitor] och sedan på [OK].

9Klicka på [TCP/IP] och sedan på [Sök].

En lista visas över skrivare som använder TCP/IP.

10Välj vilken skrivare du vill använda och klicka på [OK].

Endast skrivare visas som reagerar på en signal från datorn. För att använda en skrivare som inte står i listan klickar du på [Ange adress] och skriver in skrivarens sökväg eller värdnamn.

Under Windows 98/Me kan du inte lägga till en IP-adress som delvis liknar den som redan används. Om t.ex. “192.168.0.2” är i bruk kan du inte använda “192.168.0.2xx”. På samma sätt, om “192.168.0.2” är i bruk kan du inte använda “192.168.0.2”.

11Kontrollera att den valda skrivarens port visas i [Port:].

12Markera rutan [Standardskrivare] för att konfigurera skrivaren som standard.

13Klicka på [Fortsätt].

Installationen startar.

14Välj om du vill öppna Status monitor automatiskt eller ej.

15Klicka på [Nästa >].

16Klicka på [Slutför] i dialogrutan slutför installation.

Ett meddelande att starta om datorn kan visas. Starta om datorn för att slutföra installationen.

Obs

  • Ett meddelande att starta om datorn kan visas. Starta om datorn för att slutföra installationen.

  • Om meddelandet "Digital namnteckning ej funnen" eller en dialogruta [Installation programvara], [Installation maskinvara] eller [Windows kan inte bekräfta drivrutinens utgivare] visas:

    • Klicka på [Ja], [Fortsätt ändå] eller [Install drivrutinen ändå] för att fortsätta med installationen.

Referens

  • Om en nyare version av skrivardrivrutinen redan är installerad visas ett meddelande. I så fall kan du inte installera drivrutinen med Auto Run. Använd [Lägg till skrivare] om du ändå vill installera drivrutinen. Se Om ett meddelande visas under installationen.