Dette afsnit indeholder en beskrivelse af funktionen til fremsendelse af scannede filer pr. e-mail.

Dette apparat
En scannet fil kan vedhæftes en email og sendes til en mailserver.
SMTP-server
Hvis du vil sende scannede filer pr. email, skal du have adgang til en mailserver, som understøtter SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Det er dog ikke nødvendigt at have en mailserver inden for det LAN-netværk, som apparatet tilhører. Serveren sender en modtaget email videre til en nærmere angivet destination via et LAN-netværk eller internettet.
Klientcomputer
Du har brug for et email-program på klientcomputeren til modtagelse af emails og til scanning af vedhæftede filer, der er genereret af dette apparat.
LDAP-server
Denne server anvendes til administration af email-konti, søgning på netværket og godkendelse af computere, der får adgang til apparatet. Via LDAP-serveren kan du søge efter destinationer fra apparatet.