I dette kapitels beskrives den grundlæggende fremgangsmåde for kopiering i forskellige tilstande.
![]()
Hvis der er konfigureret brugerrestriktioner på apparatet, skal der indtastes en adgangskode (op til otte cifre) ved hjælp af nummertasterne, før apparatet kan anvendes til kopiering.
Vælg om nødvendigt den ønskede kopifunktion.
Hvis der vises en anden funktion, skal du trykke på [Copy]-tasten.
| STD 100% 1 |
Foretag om nødvendigt de ønskede indstillinger.
Indtast antallet af kopier ved hjælp af nummertasterne.
Der kan maksimalt laves 99 kopier.
Du kan slette indtastede værdier ved at trykke på [No]-tasten.
Anbring originalerne i apparatet, og tryk på tasten [S-H start] eller [Farvestart].

Tryk på [S-H start]-tasten, hvis du vil lave sort-hvid kopier.
Tryk på [Farvestart]-tasten, hvis du vil lave farvekopier.
Kopierne leveres med forsiden opad.
![]()
Du kan stoppe apparatet i forbindelse med et kopijob med flere kopier ved at trykke på [Nulsil funktioner].
Når du er færdig med et kopijob, kan du nulstille apparatet til de oprindelige indstillinger ved at trykke på tasten [Nulsil funktioner].
Når kopifunktionen er aktiveret, og apparatet ikke bruges i et bestemt tidsrum, nulstilles det automatisk til den tilstand, det var i, da der blev tændt for det (startindstilling). Dette betegnes "Nulst. tid autom". Du kan angive, hvor lang tid der skal være manglende aktivitet på apparatet, før "Nulst. tid autom" aktiveres.
![]()
En nærmere beskrivelse af de forskellige typer kopifunktioner findes på Automatisk reduktion/forstørrelse
, Billedgentagelse
, Plakat
, Spejlbillede
.
Yderligere oplysninger om papirretning og udskrivningsrækkefølge findes på Konfiguration af kopifunktioner
, Konfiguration af kopifunktioner
.