Spring overskrift over
Til skærmlæserStandardwebbrowserside
 

Registrering

Følg nedenstående procedure for at justere, hvor udskrivningen skal starte på det papir, der er lagt i hver kassette, når du har kontrolleret den udskrevne testside.

  1. Tryk på [Menu]-tasten.

    Illustration over paneltaster

  2. Tryk på [Pil ned] eller [Pil op] for at få vist [Vedligeholdelse], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Vedligeholdelse?   Pil op
     OK=Yes / eller 1-9Pil ned
  3. Tryk på [Pil ned] eller [Pil op] for at få vist [Registrering], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    6 Registrering?    Pil op
     OK=Yes            Pil ned
  4. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at få vist [Udskr prøvemønster], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    *Udskr. prøvemønsteHøjre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          

    For at udskrive registreringstestsiden skal du lægge papir i A4- eller Letter-format i den papirkassette, fra hvilken du ønsker at udskrive registreringen.

  5. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at vælge papirkassette, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    *Kassette1 KassetteHøjre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  6. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at vælge papirtype, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    *Alm. Blankt       Højre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          

    Der udskrives nu en testside for at justere, hvor på papiret udskrivningen starter.

  7. Kontrollér de optimale justeringsværdier på den udskrevne testside.

  8. Fold testsiden sammen på midten på den lange led.

    billede over liste/rapport

  9. Den optimale justeringsværdi er forskellen mellem den ene lodrette linje og den lodrette linje på tværs ', som du kan se, når det sammenfoldede papir holdes op mod lyset. Når forskellen består af et justeringsmærke i ""-retningen, er den optimale justeringsværdi for [Alm.(X)] "1".

    Billede

  10. Fold arket med testmønstret sammen på midten på den bredde led, og kontrollér justeringsværdien for [Alm.(Y)]

    Justeringsværdierne angives i intervaller på 1.

  11. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at få vist [Justér], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Venstre pil*Justér            
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  12. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at vælge papirkassette, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    *Kassette1 KassetteHøjre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  13. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at vælge den indstilling, du vil ændre, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    *Alm.(X)   Alm.(Y) Højre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  14. Tryk på [Pil ned] eller [Pil op] for at indtaste justeringsværdierne (40 til 40) i [Alm.(X)] fra trin 9., og tryk på [Yes]-tasten.

    Justér=0           Pil op
     OK=Yes            Pil ned
  15. Tryk på [Pil ned] eller [Pil op] for at indtaste justeringsværdierne (40 til 40) i [Alm.(Y)] fra trin 10., og tryk på [Yes]-tasten.

    Justér=0           Pil op
     OK=Yes            Pil ned
  16. Tryk på [No]-tasten for at få vist Annullér?, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Annullér?           
     Yes/=No            

    Vedligeholdelsesskærmen vises.

  17. Tryk på [No]-tasten.

    Startskærmen vises.