Spring overskrift over
Til skærmlæserStandardwebbrowserside
 

Hovedpos.

Følg nedenstående fremgangsmåde for at udskrive en testside og justere printhovedernes positioner, hvis de lodrette linjer udskrives ujævnt, eller hvis farverne er uskarpe.

  1. Tryk på [Menu]-tasten.

    Illustration over paneltaster

  2. Tryk på [Pil ned] eller [Pil op] for at få vist [Vedligeholdelse], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Vedligeholdelse?   Pil op
     OK=Yes / eller 1-9Pil ned
  3. Tryk på [Pil ned] eller [Pil op] for at få vist [Hovedpos.], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    4 Hovedpos.?       Pil op
     OK=Yes            Pil ned
  4. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at få vist [Udskr prøvemønste], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    *Udskr prøvemønste Højre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  5. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at vælge et testmønster, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Venstre pil*Kval./hastighed  Højre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          

    Hvis du vil tilpasse printhovedernes indstillinger til alle opløsninger, skal denne fremgangsmåde gentages, når der vælges en anden opløsning.

    Der udskrives nu en testside til justering af printhovedernes position.

  6. Kontrollér de optimale justeringsværdier på den udskrevne testside.

    De optimale justeringsværdier er det kolonnenummer, der vises over den lyseste af de grå firkanter med lige lodrette linjer på begge sider. Når kolonnenummeret er "2" for "A"-linjen, er den optimale justeringsværdi "2" for "A".

    billede over liste/rapport

  7. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at få vist [Justér], og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Venstre pil*Justér            
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  8. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil]-tasten for at vælge en opløsning fra trin 5., og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Venstre pil*Kval./hastighed. Højre pil
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  9. Tryk på [Venstre pil] eller [Højre pil] for at vælge en linje, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    *A        B        C
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  10. Tryk på [Pil op] eller [Pil ned]-tasten for at vælge de optimale justeringsværdier fra trin 6., og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Justér=+4           
     Venstre pil,Højre pil & Yes          
  11. Tryk på [No]-tasten for at få vist Annullér?, og tryk derefter på [Yes]-tasten.

    Annullér?           
     Yes/=No            

    Vedligeholdelsesskærmen vises.

  12. Tryk på [No]-tasten.

    Startskærmen vises.