I dette afsnit beskrives årsager til, at resultatet af kopieringen ikke svarer til forventningerne samt mulige løsninger på disse problemer.
Der vises et tekstmønster i baggrunden af kopien.
Du har kopieret et dokument, som er kopibeskyttet mod uautoriseret kopiering.
Kontrollér dokumentet. Se Kontrol af uautoriseret kopi.
Kopierne kommer ikke ud i den rigtige rækkefølge.
Du har anbragt originalerne i en forkert rækkefølge.
Hvis du vil kopiere en flersidet original ved hjælp af dokumentføderen, skal du kontrollere, at den første side er øverst og derefter foretage følgende indstillinger under [Kopifunkt.]: Indstil [Uds m tekst ned] til [Til] eller [Outputrækkefølge] til [Sidste først].
Når du udskriver flere sider på ét ark, udskrives kopierne ikke i den angivne rækkefølge.
Hvis kopierne ikke udskrives i den angivne rækkefølge ved udskrivning af flere sider på ét ark, skal du ændre [2-sd orig.-indbind] og [2-sd orig-retn.] i [Kopifunktioner].
Konfiguration af kopifunktioner
Placering af originaler i den automatiske dokumentføder (ADF)
Udskrivning af flere sider på ét ark med [2-sd orig.-indbind.] indstillet til [Top til top] og [2-sd orig.-retn] indstillet til [Stående]

Udskrivning af flere sider på ét ark med [2-sd orig.-indbind.] indstillet til [Top til top] og [2-sd orig.-retn.] indstillet til [Liggende]

Kopierne er tomme.
Originalen er ikke placeret korrekt.
Originaler, der anbringes på eksponeringspladen, skal have tekstsiden nedad. Originaler, der anbringes i den automatiske dokumentføder, skal have tekstsiden opad. Se Indstilling og placering af originaler.