I dette afsnit beskrives, hvordan du kan sende en internetfax.
![]()
Funktionen internetfax kan kun anvendes i tilstanden hukommelsestransmission, hvor overførslen automatisk påbegyndes, når dokumenterne er blevet lagret i hukommelsen. Hvis du har angivet øjeblikkelig transmission, skal du skifte til hukommelsestransmission i forbindelse med internetfaxer.
Denne maskine sender et scannet dokument som en vedhæftet fil i en e-mail til en eller flere angivne e-mail-adresser.
Følgende transmissionsmetoder kan også anvendes til fremsendelse af internetfaxer:
En fax fra eksponeringspladen.
Send senere
Rundsending
Du kan angive en e-mail-adresse ved at trykke på tasten [
]. Et softwarekeyboard vises i displayet.
Det er en god ide at registrere e-mail-adressen under tasten [Adressebog] på forhånd.
Tryk på [Fax]-tasten, og kontrollér, at [Huk.transmission]-indikatoren lyser.

Hukommelsestransmission er sædvanligvis valgt som transmissionstilstand.
Anbring originalen i apparatet.
| 16:00 Strd. 100% -Ilæg org- Kun fax |
Tryk på [
]-tasten ved hjælp af nummertasten.

Angiv e-mail-adressen.
OK= |
Du kan angive en destination ved hjælp af nummertasterne, hurtigopkaldstasterne eller [Kortnummer]-tasten eller [Adressebog]-tasten.
Se afsnittet "Angivelse af destination".
Tryk på [S-H start]-tasten.

Internetfaxen sendes til destinationen.
![]()
Ved hjælp af [Rundsending] kan du samtidigt sende en fil til flere destinationer, der er angivet med faxnummer eller e-mail-adresser. Filen sendes først til de destinationer, der er angivet som e-mail-adresser.